Bugun...'Yer fıstığı Üreticisinin Problemleri' Konuşuldu

Tarih: 18-09-2016 01:41:51 Güncelleme: 18-09-2016 01:46:51 + -


Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut, Yer fıstığı tarımındaki problemleri hakkında fıstık üreticilerine seminer verdirdi.


'Yer fıstığı Üreticisinin Problemleri' Konuşuldu

'Yer fıstığı Üreticisinin Problemleri'  Konuşuldu

 

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut, Yer fıstığı tarımındaki problemleri hakkında fıstık üreticilerine seminer verdirdi.

 

Büyük çoğunluğu Ceyhan'da üretilmesine rağmen, fıstığın Osmaniye ilinde işletilmesi, tüccarların üreticiler üzerinde dayatma yapması, yer fıstığında fiyatların düşük olması, fıstık üretiminde yapılan tarımsal yanlış ve eksiklerin masaya yatırılması düşüncesiyle Ceyhan Ziraat Odası toplantı salonunda, 'Yer fıstığı tarımındaki problemler' konulu bir konferans düzenlendi.

 

Muhammet Bulut başkanlığındaki Ceyhan Ziraat Odası'nın düzenlediği konferansta Ziraat Mühendisi ve Serbest Tarım Danışmanı Hasan Can Boydak fıstık üreticilerine yer fıstığı üretimi hakkında çeşitli bilgiler verdi.

 

BU YIL 175 BİN DÖNÜM FISTIK EKİLDİ

 

Ceyhan Sulama Birliği Başkanı Mustafa Dönmez, Kösreli Sulama Birliği Başkanı Sedat Uğur, yer fıstığı üreticileri ve çiftçilerin katıldığı toplantısında, Fıstık üreticilerinin sorunlarının kendi sorunları olduğunu söyleyen Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Muhammet Bulut, Ceyhan'da bu yıl toplamda 175 Bin dönüm yer fıstığının ekildiğini söyledi.

 

Yer fıstığının büyük çoğunluğunun Ceyhan'da üretilmesine rağmen, Osmaniye ilinde depolanıp işletilmesi nedeniyle 'Osmaniye Fıstığı' olarak bilindiğini söyleyen Başkan Bulut, "Durum böyle olunca bazı tüccarlar bunu fırsat bilip, adeta ölü fiyattan üreticinin ürününü almaya çalıştığını biliyoruz. Ceyhan'daki fıstık üreticilerinin ne yazık ki depoları pek yok, bu konuda Toprak Mahsulleri Ofisleri (TMO) ile görüşme yaptık, bu konuda kendilerine yardımcı olabilir" dedi.

 

FİYAT 3 AYDA YÜZDE 50 DÜŞTÜ

 

3 ay önce Karataş'ta fıstığın kilogramı 6 lira 50 kuruşa alınırken şuanda 3 lira 50 kuruştan fiyat belirlemesinin kabul edilebilecek gibi olmadığını belirten Bulut sözlerini şöyle tamamladı: "Depolama konusunda yardımcı olmaya hazırız. Belirlenen fiyatla üreticiye dayatma yapılmaya çalışılıyor. Benim önerim, üreticinin depolama yapmasıdır. Depolama yapan üretici ürününü hak ettiği fiyattan satacaktır. Yani tüccarlara karşı direnin. Bir de fıstık üreticilerinin kooperatifleşmesi lazım. Bu konuda da Ceyhan Ziraat Odası olarak her türlü desteği vermeye hazırız."

 

BOYDAK, SEMİNER VERDİ

 

Başkan Bulut'un konuşmasından sonra, Ziraat Mühendisi Hasan Can Boydak, hazırladığı sinevizyon eşliğinde yer fıstığının üretimi, sulama teknikleri, tohum seçimi, hasat ve kurutma gibi ana başlıklar halinde konferansa katılan çiftçilere detaylı bilgiler verdi.
Bu haber 1865 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • SAYI 118
  resim yok
 • SAYI 117
  SAYI 117
 • SAYI 116
  SAYI 116
 • SAYI 115
  SAYI 115
 • SAYI 114
  SAYI 114
 • SAYI 113
  SAYI 113
 1. SAYI 118
 2. SAYI 117
 3. SAYI 116
 4. SAYI 115
 5. SAYI 114
 6. SAYI 113
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ASKİ
  ASKİ
 • 15 TEMMUZ
  15 TEMMUZ
 • HABER VİDEOLARI
  HABER VİDEOLARI
 1. ASKİ
 2. 15 TEMMUZ
 3. HABER VİDEOLARI
VİDEO GALERİ
YUKARI