Bugun...


Hamit Gezer


Facebookta Paylaş

KURŞUN KALEM…..
Tarih: 06-11-2016 17:43:00 Güncelleme: 06-11-2016 17:43:00


KURŞUN KALEM…..

 

Büyükbabasının mektup yazışını izleyen küçük çocuk birden sorar: "Bizim başımızdan geçen bir olayı mı yazıyorsun? Yoksa benimle ilgili bir hikâye olma ihtimali var mı?"

Büyükbaba yazmayı keser, gülümser ve torununa: "Doğru, senin hakkında yazıyorum. Ama kullandığım kurşun kalem yazdığım kelimelerden çok daha önemli. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sen de seversin." Çocuk kaleme merakla bakar, evirir, çevirir ama özel bir şey göremez. "İyi ama bu kalem benim hayatımda gördüğüm diğer kalemlerden farklı değil ki!"

Büyükbaba o tatlı güler yüzü ve edasıyla anlatmaya başlar: "Bu tamamen nesnelere, nasıl baktığınla ilgili. Bu kalemin beş önemli özelliği var ve sen de bu özellikleri kendinde benimseyebilirsen, hep dünyayla barışık bir insan olursun."

"Birinci özellik: Harika şeyler yapabilirsin ama attığın adımları yönlendiren bir el olduğunu asla unutma. Bizim için bu el Tanrı'dır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir."

"İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durmam ve kalemimin ucunu açmam gerekir. Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin, bu acılar seni daha iyi bir insan yapar."

"Üçüncü özellik: Kurşun kalem, yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgiyle silmene her zaman olanak tanır. Yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın, aksine bu bizi adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli şeylerden biridir."

"Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabı ya da dışarı yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı, en çok onu korumalısın."

"Beşinci ve son özelliği ise her zaman bir iz bırakmasıdır. Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın."

PAULO COELHO…

Kalem ve insan, belki de Paulo Coelho’nun yazısındaki gibi güzel bir yazıda bir araya gelmemişti. İnsanın hayata karşı duruşu, kurşun kalemin başrolünde bundan daha güzel anlatılamazdı herhalde. Evet, tıpkı dedenin torununa öğütlediği gibi; kalem gibi olmalıyız hayatta, yeri geldi mi yanlışlarımızı nazikçe silmeyi bilmeliyiz. Kişilimizden ve Karakterimizden ödün vermeden, karşımızdaki insanlara da yanlışlarını düzeltmelerine olanak vermeliyiz. Tutum ve davranışlarımızla zihinlere Kurşun kalem gibi tatlı anılar yazabilmeliyiz. Ki hafızalarda iyi izler bırakabilelim. Albert Einstein  “Hatasız insan olmaz. İnsanlık hataların kabul ve tamiriyle ölçülür “ der.  Siz de belki düşüncesizlikten belki deneyimsizlikten yaptığınız hatalar tamir etmeye, yanlışlarınızı silip yeniden başlamaya var mısınız? Ne dersiniz var mısınız?…Bu yazı 1620 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • SAYI 117
  SAYI 117
 • SAYI 116
  SAYI 116
 • SAYI 115
  SAYI 115
 • SAYI 114
  SAYI 114
 • SAYI 113
  SAYI 113
 • Sayı 112
  Sayı 112
 1. SAYI 117
 2. SAYI 116
 3. SAYI 115
 4. SAYI 114
 5. SAYI 113
 6. Sayı 112
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ASKİ
  ASKİ
 • 15 TEMMUZ
  15 TEMMUZ
 • HABER VİDEOLARI
  HABER VİDEOLARI
 1. ASKİ
 2. 15 TEMMUZ
 3. HABER VİDEOLARI
VİDEO GALERİ
YUKARI