Bugun...ASKİ Genel Müdürü OPRUKÇU'dan 2017 Yılı Değerlendirmesi

Tarih: 04-01-2018 06:13:03 + -


Geride bırakılan 2017 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ)'nin gerçekleştirmiş olduğu başarılı proje ve yatırımlar hakkında bilgiler veren ASKİ Genel Müdürü Hüseyin OPRUKÇU, tüm seneye dair değerlendirmelerde bulundu.


ASKİ Genel Müdürü OPRUKÇU'dan 2017 Yılı Değerlendirmesi

ASKİ Genel Müdürü OPRUKÇU'dan 2017 Yılı Değerlendirmesi

Geride bırakılan 2017 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ)'nin  gerçekleştirmiş olduğu başarılı proje ve yatırımlar hakkında bilgiler veren ASKİ Genel Müdürü Hüseyin OPRUKÇU, tüm seneye dair değerlendirmelerde bulundu.

''Yerel seçimlerden sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Sözlü ile birlikte Adanalıların tüm sorunlarını ortadan kaldırmak için durmaksızın çalıştık. Öncelikli olarak Cumhuriyet tarihinden beri su gitmeyen yerleri tespit ettik ve oralarla ilgili çalışmalara başladık. 100’ün üzerinde köyün suyu ve şebekesi yoktu. 3,5 yıl gibi bir zamanda %75’den fazlasını çözüme kavuşturduk ve şimdi bu bölgelerimizde insanların çeşmelerinden temiz ve sağlıklı su akıyor.'' şeklinde konuşan OPRUKÇU, 2017 yılı içerisinde hayata geçirilen başarılı projelerle hizmet kalitesinin her geçen gün arttırıldığını belirtti.

YATIRIM MİKTARLARI ZİRVEDE

01.04.2014 tarihinden 2017 yılının sonuna kadar gerçekleştirilen yatırımların miktarları hakkında bilgi veren Genel Müdür OPRUKÇU, ''Tüm ilçelerde gerçekleştirilen içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarının sonucunda merkezde ve ilçelerde yapımı tamamlanan içme suyu boru hattı toplam 1.552.720 metreye; kanalizasyon boru hattı ise toplamda 448.422 metreye ulaştı. Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerinde gerçekleştirdiğimiz 'Kapalı Sistem Sulama Projesi' neticesinde toplamda 14.950.000 metrekare arazinin sulaması gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra  'Kanalet Sistem Sulama Projesi' ile de toplam 32.130.000 metrekare genişliğinde arazi sulanıyor. Dere temizliği ve ıslah çalışmalarını da titizlikle gerçekleştiren ekiplerimiz, toplamda 84.000 metre uzunluğundaki dere yatağını temizledi.'' dedi.

ÇAMURDAN ELEKTRİK ÜRETİLİYOR

''Bu sene içerisinde gerek vatandaşlarımız tarafından gerek de yerli ve ulusal basın tarafından en çok beğenilen ve ilgi gören projemiz, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından çamurun elektrik enerjisine dönüştürülmesi oldu. Kanalizasyon sularının arıtıldığı Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan Atık Su Arıtma Tesisleri'nde, 2017 yılı içerisinde 104 milyon 247 bin 428 metreküp kirli suyu arıtarak meydana gelen çamurdan elektrik elde ediliyor.'' diyen OPRUKÇU, arıtma çamurundan 6 milyon 166 bin 884 metreküp biogaz elde edildiğini ve bu gazdan da 15 milyon 269 bin 164 kilowatt saat(kW) elektrik enerjisi üretildiğini açıkladı. Atık su arıtma tesislerinde üretilen enerjinin bir kısmı işletme faaliyetlerinde kullanılırken; diğer kısmı ise EPDK ile anlaşma sağlanıp satışa geçiliyor.

TD8 PROJESİNİN İKİNCİ ETABI DA TAMAMLANDI

ASKİ'nin en büyük projelerinden biri olan TD8 Drenaj Kanalı'nın devamı niteliğindeki çalışmanın tamamlandığını müjdeleyen Genel Müdür OPRUKÇU, ''TD8 Drenaj Kanalı projesinin geçtiğimiz yıl içerisinde tamamlanan 1. etabında 4,5 kilometre uzunluğunda yapılan hat sayesinde 10 mahallenin kanalizasyon sorunu çözüldü. 2. etabı da biten proje sayesinde, toplamda 21 mahallede yaşanan kanalizasyon problemleri tarihe karışacak. Seyhan İlçesi Kıyıboyu Caddesi'nde yürütülen çalışmayla birlikte, yapılan bağlantı noktaları neticesinde toplamda 11 mahallenin kanalizasyon problemi ortadan kalktı. Ayrıca bölgede bulunan diğer mahallelerin alt yapı kapasitesi de genişlemiş oldu. 2000 mm'lik beton borular döşenen yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki hat, Gürselpaşa Mahallesi'nden Kanal Kıyıboyu güzergahına kadar geliyor.'' dedi.

HIZLI TREN GÜZERGAHINDA DEPLASE ÇALIŞMASI YAPILDI

Devlet Demiryolları tarafından Adana’ya yapılması planlanan Hızlı Tren Projesi için güzergah üzerinde bulunan yağmur suyu, kanalizasyon ve içme suyu hatlarının, ilerleyen süreçte sorun yaşanmaması adına, bu güzergahların dışına çıkararak deplase edilmesini sağladıklarını belirten Genel Müdür OPRUKÇU şu açıklamalarda bulundu; ''İhtiyaç ve aciliyet arz eden durumlarda, kanalizasyon, yağmur suyu ve içme suyu hatlarına deplase çalışması uygulamaktayız. Ekiplerimiz, toplam uzunluğu 7 kilometre olan hattın deplasesini gerçekleştirdi.''

MUSTAFA KEMAL PAŞA BULVARI'NDAKİ ANA ŞEBEKE HATTI YENİLENDİ

Yüreğir İlçesi'ne bağlı Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde yer alan içme suyu ana hattında meydana gelen bazı patlaklar nedeniyle sık sık su kesintilerine maruz kalan bölge halkının bu sorununu ortadan kaldırmak için proje ürettiklerini söyleyen Hüseyin OPRUKÇU, 3 kilometrelik ana hat yenileme ve deplase çalışmaları neticesinde herhangi bir içme suyu problemi yaşanmayacağını dile getirdi.

YUMURTALIK'A 30 KİLOMETRELİK İÇME SUYU HATTI

ASKİ'nin kendi öz sermayesiyle yatırımlarını sürdürdüğünü ve yapılan çalışmaların vatandaşların sorunlarına çözüm getirdiğini ifade eden OPRUKÇU, Yumurtalık ve Ceyhan ilçelerinde gerçekleştirilen toplamda 30 kilometrelik proje kapsamında AÇP boruların yerine yeni nesil Duktil boruların döşendiğini söyledi. Yeni hat tamamlandıktan sonra Kurtpınarı, Karatepe, İncirli, Kurtkulağı, Narlık, Çevretepe, Körkuyu, Gölovası, Hamzalı, Narlıören, Demirtaş ve Sugözü başta olmak üzere çok sayıda mahallenin içme suyu sorunu sona erdi.

TUFANBEYLİ'YE DEV YATIRIM : KAPALI SİSTEM SULAMA PROJESİ

Tufanbeyli'de yürütülen ve toplamda 100.000 dönümün üzerinde alana etki edecek olan 'Kapalı Sistem Sulama Projesi', bölgeye can suyu akıtıyor. Proje sayesinde tarım ve hayvancılığın kalkınmasına da ciddi ölçüde katkı sağlanmış olacak. Tufanbeyli İlçesi'ne büyük bir yatırım yapıldığını anlatan Genel Müdür OPRUKÇU, ''Doğanbeyli mevkiinde gerçekleştirilen ve toplam uzunluğu 34 kilometre olan Çiftlik Göleti Kapalı Sistem Damlama ve Sulama Projesi sonuca ulaştığında Doğanbeyli başta olmak üzere Pekmezli, Ortaköy ve Çatalçam bölgelerinde sulama sorunu tamamen ortadan kalkacak. Evci Göleti Kapalı Sistem Sulama Projesi ile de bölge halkının hayvansal sulama sorunu ortadan kalkacak; aynı zamanda 12 kilometre uzunluğundaki çalışma sayesinde de 3000 dönüm tarım arazisi suya kavuşacak. Bunların yanı sıra 40 kilometre uzunluğunda olan Doğanlı Göleti Kapalı Sistem Sulama Projesi ile 10 bin dönümün üzerinde alana su ulaştırılacak.Tufanbeyli’nin Tozlu mevkiinde yer alan ve 200 bin metreküp su alan göletin zeminine ise Jeo Mebran kaplama yapılarak daha sağlıklı olması ve su tutması sağlanıyor.'' dedi. Tüm bu projeler tamamlandığı zaman; sulu tarım, susuz tarıma göre daha verimli olduğu için de %70 oranında verim artışı sağlanması hedeflenmektedir.

 

 

 

   2018'DE SUYA ZAM YOK!

Gerçekleştirilen Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü Kasım Ayı Genel Kurul Toplantısında, Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ'nin 2018 yılı performans programları, 2018 yılı ücret ve tarifeleri ile bütçeleri görüşüldü. Bu toplantıda alınan kararlar hakkında açıklamalarda bulunan OPRUKÇU, 2018 yılı için su tarifesinde bir artış yapılmadığını duyurdu ve ''Vatandaşların ev ekonomilerine katkıda bulunmak istiyoruz. Su ücretlerinin yanı sıra abonelik, açma kapama, depozito ücretleri ve ASKİ tarafından alınan diğer ücretlerde de artışa gidilmedi. Önümüzdeki yıl içerisinde Türkiye'nin en sağlıklı ve kaliteli suyu yine çok ucuza kullanılacak. Kıymetli vatandaşlarımız, tabiri caizse, sudan ucuz su içmeye devam edecekler.'' diye konuştu.

DERE TEMİZLİĞİ VE ISLAH ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dereler Bakım ve Onarım Şube Müdürlüğü ekipleri çeşitli ilçelerde bulunan dere yataklarının temizliği için hummalı bir çalışma gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen dere temizliği çalışmaları hakkında bilgi veren ASKİ Genel Müdürü Hüseyin OPRUKÇU, ''Dere ıslahının önemi çok büyük. Hem su baskınlarının önüne geçmek için önlem alınmış olunuyor hem de kötü koku ve görüntünün sona ermesi sağlanıyor. Ekiplerimiz dere temizliği konusunda oldukça hassas davranıyor. Vatandaşlarımız da bu hususta aynı şekilde hassas davranırsa derelerle ilgili herhangi bir olumsuzluk yaşanmayacaktır.'' dedi. Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam, Karaisalı, Karataş, Ceyhan, Yumurtalık, Kozan ve Pozantı ilçelerinde, toplam uzunluğu 84 kilometreyi bulan dere yataklarının temizlik çalışması başarılı bir şekilde tamamlandı.

2017 YILI İÇERİSİNDE SU TAŞKINI YAŞANMADI

Su taşkınlarına son vermek amacıyla Adana'nın dört bir yanında önemli projeler ve yatırımlar gerçekleştirildi. Yıl içerisinde yağan şiddetli yağmur sonucunda ASKİ'nin hummalı çalışmalarının meyvesini verdiğini ve yıllardır her yağan yağmur sonrası oluşan manzaralar tarihe karıştığını söyleyen OPRUKÇU, ''Geçtiğimiz yıllarda yağmurdan en çok etkilenen bölgeler de dahil olmak üzere kentin her noktasında yağmur suyu şebekelerini tamamladık. Ayrıca ekiplerimiz kışa girerken yoğun bir şekilde kanal ve rögar temizliklerini de yapmıştı. Bu nedenle derelerimiz taşmadı, herhangi bir yerde su taşkını yaşanmadı. Şiddetli yağmurlarda da ekiplerimiz gece boyunca sahada çalışıyor ve vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasını engelliyor.'' şeklinde konuştu.

''BAŞKANIMIZ HÜSEYİN SÖZLÜ İLE BİRLİKTE ADANA'YI DAHA İLERİYE TAŞIYORUZ''

''Yaptığımız işlerde her zaman Adana'nın menfaatini düşünüyoruz'' diyen Genel Müdür Hüseyin OPRUKÇU, Adanalıların refahı için sürekli projeler ürettiklerini vurguladı. OPRUKÇU sözlerini şöyle sürdürdü:

''2014 yerel seçimlerinden itibaren tek gayemiz vatandaşlarımıza hak ettikleri hizmeti ulaştırmak oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin SÖZLÜ'nün talimatları doğrultusunda hep birlikte Adana'yı daha ileriye taşıyoruz. Gece gündüz, uzak yakın demeden çalışıyoruz. Her geçen gün yatırımlarımıza, projelerimize bir yenisini ekliyoruz. Görevde bulunduğumuz süre boyunca bu böyle olacaktır. Adana'da çözülmedik altyapı, kanalizasyon, içme suyu sorunu bırakmayacağız.''
Bu haber 1056 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • SAYI 113
  SAYI 113
 • Sayı 112
  Sayı 112
 • SAYI 111
  SAYI 111
 • Sayı 110
  Sayı 110
 • Sayı 109
  Sayı 109
 • SAYI 108
  SAYI 108
 1. SAYI 113
 2. Sayı 112
 3. SAYI 111
 4. Sayı 110
 5. Sayı 109
 6. SAYI 108
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • ASKİ
  ASKİ
 • 15 TEMMUZ
  15 TEMMUZ
 • HABER VİDEOLARI
  HABER VİDEOLARI
 1. ASKİ
 2. 15 TEMMUZ
 3. HABER VİDEOLARI
VİDEO GALERİ
YUKARI